Zastosowany Falownik: Huawei SUN2000-12KTL-M2
Zastosowane moduły fotowoltaiczne: JA Solar JAM72S20-455/MR

Gospodarstwa rolne, a szczególnie te zajmujące się wytwarzaniem mleka lub produktów mlecznych, zazwyczaj zużywają spore ilości energii elektrycznej. Dojarki, czy chłodziarki to jedynie część z energochłonnych urządzeń, z których nie można zrezygnować. W związku z tym fotowoltaika jest doskonałym sposobem na ograniczenie wpływu coraz wyższych cen energii na koszty funkcjonowania gospodarstw.
Dodatkowo, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej w rolnictwie, czyli “AgroEnergia”. Wskazany system wsparcia dotuje nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale również m.in. pompy ciepła oraz magazyny energii.

W ramach programu AgroEnergia można liczyć na dofinansowanie mikroinstalacji w formie dotacji, przy czym:
– Instalacje o mocy od 10 do 30 kW – dofinansowanie w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15000zł;
– Instalacje o mocy od 30 do 50 kW – dofinansowanie w wysokości do 13% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25000zł;
W przypadku rozszerzenia inwestycji o pompę ciepła lub magazyn energii elektrycznej można uzyskać wsparcie w wyższych kwotach.

Więcej o programie AgroEnergia znajdziesz na stronie: https://portal.wfosigw.pl/informacja-o-programie-1

Falowniki Huawei z serii SUN2000 12-20KTL-M2 mogą współpracować z bateryjnymi magazynami energii Huawei serii Luna. Dodatkowo, po przystosowaniu instalacji elektrycznej obiektu, możliwe jest zasilanie rezerwowe obwodu zasilania krytycznego w przypadku odłączenia lub awarii w sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W “nowym” systemie rozliczeniowym Net-Billing zastosowanie falowników umożliwiających współpracę z zasobnikami energii daje możliwość rozbudowy mikroinstalacji o baterię bez konieczności wprowadzania zmian w istniejącej instalacji.

Przy rosnących kosztach zakupu energii elektrycznej fotowoltaika może być sposobem na ograniczenie przyrostu kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego i zachowanie konkurencyjności na rynku.


Mikroinstalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na dachach pokrytych blachą trapezową charakteryzują się dużą elastycznością w rozmieszczaniu poszczególnych modułów po połaci dachu. Montaż konstrukcji, czyli tzw. mostków trapezowych przebiega dość szybko na tle alternatyw opartych na śrubach dwugwintowych oraz profilach poprzecznych. Jednocześnie duża ilość punktów zaczepienia do pokrycia dachu, a często również jego konstrukcji, stanowi pewne i bezpieczne rozwiązanie, odporne na zmienne warunki wietrzne.

Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Wypełnij formularz kontaktowy na https://energos.net.pl/kontakt/ , a skontaktujemy się z Tobą.